A napokban egy beszélgetés közben felmerült Szalay András neve. Ha már így eszembe jutott, arra gondoltam, hogy megguglizom kicsit, biztosan kapok egy tonna találatot a nevére, és ki fog derülni, mivel is foglalkozik manapság. Tudjuk, hogy számos vezető hangszeres cég számára folytatott és folytat különféle fejlesztéseket gitárelektronika, effektek, és kiemelkedő fontossággal a gitár - midi konverterek terén. A magyar (és nemzetközi) elektronikus zenei világ meghatározó személyiségéről azonban nagyon kevés találat adódott, illetve mégsem. Ugyanis a Youtube-on nagyon érdekes friss anyagokat leltem az új fejlesztésű vezetéknélküli midi gitár rendszerrel kapcsolatban. Fel is hívtam Andrást, aki röviden elmesélte a rendszer lényegét. A gitáron egy kicsike doboz tartalmazza a nagyon gyors konvertert, a wireless rendszeren tehát már midi jelek közlekednek. Berakok ide egy videót, de érdekes a többit is megnézni, mert képet kaphattok arról, hogy ez a technológia mennyit fejlődött és gyorsult az elmúlt időszakban, köszönhetően András munkásságának is.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
djuice 2011.03.06. 17:01:59
djuice 2011.03.06. 17:04:23
Bokrock 2011.03.06. 18:12:04
Nem gondolom mégsem, hogy mondjuk egy kaszkadőrt meg kellene vetni azért, mert egy motort, vagy autót nem mindig rendeltetés szerűen használ...
MidiTom · http://bitzenede.blog.hu 2011.03.06. 20:00:01
Idén lesz, ha jól számolom 30 éves a MIDI, mint olyan. Ha ilyenekről beszélünk, mint "gitárhoz méltó hang", akkor egy egész technológiáról mondunk sommás véleményt. Ugyanis a midit pontosan ilyen feladatkora találták ki. Mármint, hogy VALAMIVEL vezérlünk egy másik VALAMIT. Az egyik valamivel - nevezzük kontrollernek - vezéreljük a másik valamin - nevezzük hangmodulnak - megszólaló hangokat. Ilyen módon én nagyon nem szeretném a kontrollerek körét behatárolni a billentyűkre. A gitáron kívül ott vannak a fúvós kontrollerek, a számítógépek, az érintőfelületek, ma már a telefonok egy része is akár ide sorolható. Az a véleményem, hogy nem az eszköz, hanem a zenész fogja meghatározni, hogy a produkció művészi kategóriába sorolódik, vagy pedig sima kapirgálás marad. Azonban ez valamennyi hangszerre így igaz.
Visszatérve a midis gitárra, én számos igen élvezetes produkciót hallottam már ilyennel, amikor szintetikus, fúvós, vagy vonós hangszínnel játszott a gitáros. Sokan kompozíciós eszközként is használják, mert például egy téma feljátszása során a számítógépre jobban a "kezükre áll", mint egy billentyű, és közben már eleve azokkal a hajlításokkal , hangsúlyokkal játsszák fel, ami a gitáron azonnal kiadódik.
djuice 2011.03.06. 21:27:48
Nem légből kapom a véleményemet, 1993-ban mikor elősször hallottam az In the mood c. dalt egy Roland E-86 gyári Boogie stílusával megszólalni, én teljesen lepadlóztam annyira tetszett, más meg mellettem rögtön azt mondta, "ez kész szemfényvesztés, bohóckodás, elveszik a zene lényege..."
Nos nekem ez a képzetem akkor támad, ha gitáron szól pl. a furulya, szokatlanul kiábrándító! Olyan mint amikor egy dobos énekel mikrofonba, miközben csépeli a cineket... :)
Lehet hogy ez az én furcsaságom, de ez van.
Azt már többé kevésbé megszokják a népek hogy egy pléh dobozból szól a zenekar a billentyűs cuccokból, de ez a kimiskárolt gitár nekem és sokaknak is csak "ludasmatyi" kategória. A háttérben lévő műszaki megoldások persze elismerésre méltóak, csak a műfaj pa-dö-dös kissé számomra... :)
MidiTom · http://bitzenede.blog.hu 2011.03.06. 22:29:07
Nos, bár a kérdés "Marinéni" aspektusát is fontosnak tartom, azt mondom, talán mégsem ezt kéne alapul venni. A gitárosok nagy rész igen kreatív muzsikus, akik szeretnek játszani, kísérletezni, keresni a formákat. A kuncsaftok és haverok között is nagyon sokan legalábbis kipróbálták a benne rejlő lehetőségeket. Van itt egy lista azokról akik használnak midis gitárt. Azt gondolom, eléggé impozáns:
en.wikipedia.org/wiki/List_of_guitar/synthesizer_players
pixlala 2011.03.06. 23:06:35
Persze ez egy szubjektív vélemény. Ebben saját tapasztalataimat, gondolataimat, fenntartásaimat is belefogalmaztam.
djuice 2011.03.07. 13:57:54
A másik a gitárosoknál a looper használata, ami nem csinál feltétlen furulyát a les paulból és ott is van kreativitásnak helye, sőt a pontos játéknak méginkább!
A legjelentősebb hazai kísérletező - művelő gitáros itt talán Szabó Sanyi volt. Ő zengetőkkel is játszadozott elég szép elképzelésekkel, azóta visszatért az unpluged stílushoz de ő sem csinált lagzilajcsis one man bandet sosem a hangszerén, őt idézve "az nem ahhoz méltó!" ... :)
www.acoustic-guitar.hu
MidiTom · http://bitzenede.blog.hu 2011.03.07. 15:19:51
szerintem a midis gitár egyáltalán nem a lagzis oneman band irányába visz. A looper egy tök más téma.
BonFire 2011.03.13. 15:28:21
Azt mondod: Gitárhoz nem méltó a vonós hang. Akkor miről beszélünk, amikor 50 éve gyakorlatilag az elektronikus gitárok születésétől kezdve nincs gitárhangja a gitárnak? Sőt! Rádugjuk az erősítőre, és még túl is vezéreljük rendesen. Aztán kaphat kórust (clean játék esetében szinte kötelező), flangert, phasert, wah-wah-t egyebeket. Ez már olyan messze van a gitár (akusztikus) eredeti hangjától, mint Pápua Új-Guineától az Amazonas. Ennyi erővel miért ne lehetne hegedű hangja is a gitárnak?
Amúgy az miért nem zavar, ha egy billentyűs hangszernek nem zongora vagy orgona hangja van? Az analóg hangszerek közül csak ez a kettő van ilyennel ellátva, illetve még a tangóharmonika. Akkor ne legyen strings, meg kürt a szintin se. Balgaság.
Szerintem egy kreatív ember nem lehet ennyire korlátolt, hogy a gitárnak gitárhangja legyen, a furulyának meg furulya. Én örülnék, ha az alattam lakó kislány elektromos furulyán gyakorolna, mert kissé kiábrándító 398-adjára hallgatni a Parasztkantátát meg egyebeket. Hallgathatná fülesen, és a szomszédjait megkímélné tőle.
A másik dolog: Ismerek valakit, akinek van egy borzasztó kínai gitárja. Nagyjából be lehet hangolni, de itt ki is fújt. Egy új húrkészletre sem telik neki, programokat viszont "szerez". Nos, ő a pucér, ronda gitárjeleket MIDI adatokká konvertálva veszi fel, ráakaszt egy virtuális gitárt, mondjuk a RealStrat-ot, arra meg egy virtuál erősítő-hangfal cuccot, és úgy szólnak a produkciói ezzel a 30 000 forintos gagyi gitárral, mint az isten. És egy laptop elég neki a koncertre hozzá, meg egy külső hangkártya, aminek nincs latencyje, vagy nagyon kicsi. Nem kell gitárcucc. A laptop kimenetéről egyből a keverőbe megy a jel, amihez semmit sem kell nyúlni. A pluginek gondoskodnak arról, hogy az alapbeállításon úgy szóljon, mintha csak a legnagyobb stúdiókban a legdrágább cuccokkal vettél volna fel.
Szóval haladni kell a korral.
Utolsó kommentek